Cześć! Polub Smacznyblog na Facebook , wielkie dziękI!


Szybki, bardzo łatwy przepis, łatwo dostępne składniki. Piernik bez miksera, wystarczy zamieszać łyżką. Przepis na puszysty i wilgotny piernik, który smakuje obłędnie. Nie kupujcie gotowców, to ciasto jest dziecinnie proste.

Składniki na piernik:
2 i 1/3 szklanki mąki pszennej tortowej (1 szklanka=250 ml)
1 szklanka jogurtu naturalnego
1 szklanka oleju rzepakowego
1 szklanka cukru
3 jajka
2 łyżki kakao gorzkiego w proszku
2 łyżki przyprawy do piernika
1 i 1.2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej

Składniki na polewę:
1 tabliczka (ok.90 g) czekolady gorzkiej
100 ml śmietanki 30%

Dodatkowo:
Jadalne gwiazdki do posypania
Keksówki o wymiarach 12×30 cm
Papier do pieczenia

Wykonanie:
Wszystkie składniki na ciasto powinny być w temp. pokojowej (min.2 godz. wcześniej wyciągnięte z lodówki, aby zdążyły się ogrzać). Do wykonania ciasta będą potrzebne dwie miski. Jedna większa, jedna mniejsza. Do mniejszej miski wbiłam jajka, wlałam olej, jogurt i wymieszałam za pomocą widelca (masa nie wygląda ładnie, ale taka ma być).
Do drugiej, większej miski wsypałam mąkę, cukier, kakao, proszek do pieczenia, przyprawę do piernika, sodę oczyszczoną i wymieszałam za pomocą łyżki. Do tych suchych składników wlałam masę jajeczną z jogurtem i olejem i wymieszałam dokładnie dużą łyżką do momentu, aż powstała jednolita masa (wszystkie składniki się ze sobą połączyły). Nie używamy miksera!

Do ciasta dodaje olej rzepakowy zamiast roztopionego masła, bowiem ten olej, to przede wszystkim źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i nie zawiera cholesterolu.

Piekarnik nagrzałam do temp. 180 stopni (góra-dół; bez termoobiegu). Blachę wyłożyłam papierem do pieczenia i za pomocą szpatułki do ciasta (można też użyć dużej łyżki do zupy) przełożyłam ciasto do keksówki. Wstawiłam do nagrzanego piekarnika na środkową półkę i piekłam ok. 45 min. (do tzw. suchego patyczka).

Gdy ciasto się upiekło poczekałam aż wystygnie. Zrobiłam polewę. Porada: do zrobienia polewy można użyć pół tabliczki czekolady gorzkiej, pół mlecznej lub tylko mlecznej. Można również oprószyć ciasto samym cukrem pudrem lub oblać lukrem, Śmietankę podgrzałam, wrzuciłam do niej połamaną w kosteczki czekoladę i mieszałam aż czekolada się rozpuści i powstanie gładka polewa. Tak przygotowaną polewą oblałam piernik i posypałam jadalnymi gwiazdkami.

Materiał reklamowy we współpracy z PSPO @rzepakowy.olej #FunduszePromocji

#wypiekizolejemrzepakowymsąlepsze #CiastaBożonarodzenioweZawszezOlejemRzepakowym #pokochajolejrzepakowy #olejrzepakowy #olejrzepakowydociast #zdrowo #smacznie #wypieki #przepis #zdrowierodziny #zdrowadieta #zdrowie #ciasta

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze